דינמיקה קבוצתית

דינמיקה קבוצתית

כחלק ממרכז הערכה, על הנבחנים לעבור ברוב המקרים דינמיקה קבוצתית ( מבחני מצב ), בשלב זה ישבו מספר משתנה של מועמדים לתפקידים מגוונים בתוך חדר עם מספר בוחנים. יינתנו לנבחנים מספר מטלות והמטרה היא לבחון כיצד הנבחנים מתמודדים  עם הסיטואציה המלאכותית הזו. ישנם מספר מדדים קבועים כגון: הבעה עצמית, תקשורת, חשיבה, הובלה, התבודדות וכיו"ב. היות ונבחנים שונים מיועדים למקומות עבודה שונים, הפוקוס של הבוחנים אינו זהה כלפי כל הנבחנים, כלומר, לכל נבחן ישנם קריטריונים ייחודיים אשר הבוחנים שמים עליהם דגש. לדוגמה, מצפים ממנהלים שתהיה להם יכולת תקשורת בין אישית גבוהה וכן יכולת הובלה של הקבוצה. מהנדסים לעומתם, הדרישה נמוכה יותר.

הדינמיקה הקבוצתית בדרך כלל לא נעימה למשתתפים, וכתוצאה מכך, מועמדים רבים מתנהגים בצורה קיצונית יותר מהתנהגותם בחיי היום יום. ישנן שתי התנהגויות לא רצויות בדינמיקה הקבוצתית שעשויות להכשיל את המועמדים והן: פסיביות יתר ואקטיביות יתר. ברוב מקומות העבודה מצפים מאיתנו להיות פעילים ולקחת חלק בנעשה ולא להיות פסיביים, כך גם בדינמיקה הקבוצתית, רצוי שנהיה פעילים ותורמים לתהליך הקבוצתי. אולם, ישנם מספר מועמדים שלא מפרשים נכון את ההגדרה, להיות פעילים, ומשתלטים לגמרי על הדינמיקה הקבוצתית. זוהי אקטיביות יתר והיא בהחלט לא רצויה. חשוב מאוד למקום העבודה שהעובד יהיה קשוב לשאר חבריו בקבוצה, שלא ישתיק אף אחד אחר ושלא ישתלט.

לגבי זמנים, יש לקחת את הזמנים בחשבון ולא להיות שאננים. כלומר, להיות עם היד על הדופק, אבל בשום פנים ואופן לא להיכנס ללחץ ולאבד את העשתונות. יש להתנהג בקור רוח וברוגע ולא להילחץ. באופן כללי, ינסו להלחיץ אתכם בכדי לראות כיצד אתם מתמודדים עם מצבי לחץ, האם אתם מתפקדים טוב: פעילים, לוקחים חלק, תקשורתיים, אופטימיים ומקדמים את הקבוצה. או שאתם לא מתפקדים טוב: כלומר נבלעים, מתרגזים, משתלטים, לא לוקחים ברצינות, פסימיים ושוברים את הכלים.

מאפיין חשוב נוסף אשר נבדק בדינמיקה הקבוצתית הוא תוקף אישי, כלומר, כמה אדם בטוח בעצמו ויכול להעביר מסר שהקבוצה תקבל אותו בהערכה. הכוונה היא לא: לצעוק, לזלזל, להשתלט, להיות עצבני ועוד. אלה, להיות רגוע ויחד עם זאת להיות ברור, החלטי, להסתכל בעיניים, שפת גוף בטוחה, לא לדבר חלש. חשוב שהבוחנים ירגישו שאין התנשאות על הקבוצה אלא להיות חלק ממנה. יחד עם זאת רצוי שהנבחן יוביל את הקבוצה ויהיה דומיננטי – במיוחד בתפקידי ניהול, שיווק, מכירה ועוד.

במקום העבודה וכך גם בדינמיקה הקבוצתית, מחפשים מועמדים פעילים שמביעים עמדה באופן ברור ויחד עם זאת לא פוגעים באף מועמד אחר.

Course Information

Course Instructor

גיא מדר גיא מדר Author